1, Polícia – oznámenie o priestupku
Prvým krokom pri riešení problémov je privolanie hliadky polície. Privolaná hliadka správanie hlučného suseda zadokumentuje a v prípade, že došlo k porušeniu zákonných povinností zo strany narušiteľa kľudu postúpi vec na prejednanie príslušnému obvodnému úradu.
Príliš hlučné konanie môže byť pritom priestupkom podľa zák. č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v zmysle viacerých ustanovení.
Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu
§ 49 ods. 1 písm. d/ zák. č. 372/1990 Zb. o priestupkoch
Priestupku sa dopustí ten, kto úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním.
Za schválnosť či hrubé správanie možno prirodzene považovať aj neprimerane hlučné správanie sa. Za takýto priestupok hrozí pokuta do 99 eur.
Priestupky proti verejnému poriadku
§ 47 ods. 1 písm. b/ zák. č. 372/1990 Zb. o priestupkoch
Priestupku sa dopustí ten, kto poruší nočný kľud.
Rušenie nočného kľudu je obdobný priestupok, avšak na jeho spáchanie stačí konanie menšej intenzity ako v prípade priestupku podľa § 49 ods. 1 písm. d/, nakoľko nočný kľud možno narušiť aj menším hlukom, než občianske spolunažívanie a to napr. hlučnou hudbou, štekaním psov, hlasnými hádkami a pod.
Za narušenie nočného kľudu možno uložiť pokutu do 100 eur.