Zákonná povinnosť nosiť občiansky preukaz pri sebe neexistuje

Povinné nosenie občianskeho preukazu pri sebe, údajne vyžadované zákonom, je mýtus, ktorý pretrváva v našej spoločnosti dlhé roky. Občiansky preukaz (OP) je verejná listina, ktorou občan Slovenskej republiky preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo a ďalšie údaje.

Zákon o občianskych preukazoch zák. č. 224/2006 Z.z. je pochopiteľne najdôležitejším predpisom, upravujúcim problematiku OP. Uvedený zákon v § 2 ods. 2 stanovuje, že

Zákonná povinnosť nosiť občiansky preukaz pri sebe neexistuje

„Občiansky preukaz je povinný mať každý občan, ktorý dovŕšil pätnásty rok veku a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ak tento zákon neustanovuje inak.“

Logickým a gramatickým výkladom tohto ustanovenia dospejeme nepochybne k záveru, že dikcia

„Občiansky preukaz je povinný mať každý občan“

znamená, že každý občan si musí po splnení zákonných podmienok zabezpečiť, aby mu bol vydaný OP a tohto bol držiteľom. Je zrejmé, že výklad tohto ustanovenia nemožno svojvoľne rozširovať smerom k formulácii

„Občiansky preukaz je povinný mať každý občan PRI SEBE.“ 

Zákon o OP ďalej v § 11 vymenúva povinnosti občana na úseku OP, pričom ani tu nie je ustanovená žiadna povinnosť nosenia OP. Podobná je situácia aj pri priestupkoch podľa § 14 zákona o OP, kde by sme taktiež márne hľadali sankcionovanie nenosenia OP, resp. nenosenia OP pri sebe. Ani zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch nenosenie OP nedefinuje ako priestupok ani ho žiadnym spôsobom nesankcionuje.

Preukazovanie totožnosti

OP slúži okrem iného na preukazovanie totožnosti. Ako sa vlastne osobná totožnosť preukazuje? Podľa § 18 ods. 1 zák. č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore (PZ) je policajt oprávnený vyzvať osobu, aby preukázala svoju totožnosť dokladom totožnosti. Takýto doklad nie len OP, ale napr. aj cestovný pas a pod. Zákon o PZ síce oprávňuje policajta požadovať preukázanie totožnosti občana, no tomuto oprávneniu policajta nekorešponduje povinnosť občana takýto doklad nosiť. Ani zákon o PZ neukladá občanovi povinnosť nosiť pri sebe doklad totožnosti. V tomto prípade je však dôležité mať na pamäti, že ak policajtovi nemôžeme preukázať naše meno a priezvisko, dátum narodenia a adresu bydliska dokladom totožnosti, tak sa táto situácia rieši poskytnutím súčinnosti policajtovi napr. ústnym oznámením týchto údajov policajtovi, ktorý si ichnásledne cez operačného dôstojníka overí v databáze obyvateľov podľa § 18 ods. 4 zákona o PZ. Až v prípade, keď našu totožnosť nepreukážeme dokladom totožnosti a nemôžeme hodnoverne preukázať našu totožnosť ústne, resp. odmietneme ústne oznámenie týchto údajov policajtovi, je nás policajt opravený predviesť na útvar PZ, za účelom zistenia totožnosti. To je však posledná-krajná možnosť, spôsobená odmietnutím spolupracovať s policajtom na zistení totožnosti. Ak policajt nezistí totožnosť osoby do 24 hodín od jej predvedenia, je povinný túto osobu prepustiť.

História (ne)nosenia OP

Povinnosť nosiť občiansky preukaz pri sebe je zrejmepozostatok z dôb socializmu, ktorý sa v spoločenskom vedomí zo zotrvačnosti udržal až doposiaľ. Jeho pôvod možno nájsť v zákone z roku 1957 zák. č. 75/1957 Zb. o občianskych preukazoch. V tomto zákone je v § 7 ods. 1 písm. c/ uložená povinnosť držiteľa občianskeho preukazu nasledovne:

 „Občan, ktorému bol vydaný občiansky preukaz, má najmä tieto povinnosti: preukazovať sa občianskym preukazom na vyzvanie bezpečnostným a iným orgánom na to splnomocneným“. I keď ani z tohto ustanovenia explicitne nevyplýva povinnosť nosenia OP pri sebe, logickým a historickým výkladom tohto ustanovenia možno dospieť k záveru, že povinnosť nosenia OP pri sebe bola občanom uložená.

V prvej ČSR sa napr. povinnosť nosenia občianskych preukazov týkala len niektorých Rómov. Táto povinnosť bola uložená v zákone č. 117/1927 Sb. z. a n. o potulných cigánoch. Podľa tohto zákona mal každý potulný cigán povinnosť od svojich 14 rokov mať preukaz totožnosti (cigánsku legitimáciu), v ktorej boli uvedené osobné údaje, vrátane odtlačkov prstov. Na rozdiel od súčasných OP, v prípade potulných cigánov bola podľa § 4 ods. 2 citovaného zákona stanovená aj povinnosť nosiť cigánske legitimácie neustále pri sebe.

V súčasnej dobe však žiadny zákon ani iný právny predpis občanom neukladá povinnosť nosiť občiansky preukaz pri sebe.

Článok bol publikovaný aj na právnom portály najpravo.sk

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/o/zakonna-povinnost-nosit-obciansky-preukaz-pri-sebe-neexistuje.html

 

Článok bol prevzatý aj spravodajským serverom dobré noviny

http://www.dobrenoviny.sk/c/42029/zakonna-povinnost-nosit-obciansky-preukaz-pravda-ci-mytus

 

Na základe nášho článku vznikla divácky úspešná reportáž na spravodajskej televízii TA3, na ktorej naša kancelária spolupracovala

http://www.ta3.com

 

V jej dôsledku sa uvedená problematika dostala až k ministrovi vnútra, ktorý sľúbil uvedenú problematiku preveriť

http://www.aktuality.sk/clanok/275898/ministerstvo-vnutra-preveri-ci-policajti-pokutuju-ludi-za-chybajuci-obciansky-preukaz/

 

Nasledovalo vystúpenie advokáta JUDr. Adama Puškára v relácii Informačná vojna v rádiu Slobodný vysielač

https://www.youtube.com/watch?v=rBV_5tmt79g

 

Následne vznikol článok v denníku SME, na ktorom naša kancelária taktiež participovala

http://www.sme.sk/c/7832802/kto-nema-obciansky-dostane-pokutu-za-znecistovanie.html

JUDr. Adam Puškár

Potrebujete poradiť?

Medzi naše služby patrí aj právne poradenstvo, kde Vám vieme okamžite poradiť s Vašimi právnymi problémami. V prípade bližších otázok alebo záujmu o naše právne služby nás neváhajte kontaktovať.